Jäsentiedote 1/2021

Talvinen tervehdys,

takana pitkä ja pimeä vuodenaika. Kuljemme kaikesta huolimatta kevättä ja valoa kohti.

Tiedotteessa kerromme, mitkä ryhmät ovat aloittaneet toimintansa ja jatkavat toistaiseksi rajoitteet huomioiden. Jäsenille tiedotetaan yhdistyksen tapahtumista ja tapaamisista jäsenkirjeissä, jotka lähetetään joko sähköpostitse tai postitse. Jäsenkirje on luettavissa myös yhdistyksen verkkosivuilla.

 

Ilmaisutaidon ryhmä kokoontuu joka toinen tiistai klo 12.30 Raviradantien yhteiskäyttötilassa.

Mukaan tukkilaiskuoroon otetaan vielä uusia jäseniä (miehiä sekä naisia).

Jos laulaminen kiinnostaa, tule rohkeasti mukaan. Kokoonnumme seuraavan kerran 23.2.

Maalaustaide ryhmä kokoontuu ke klo 13.00 yhteiskäyttötilassa.

Raviradantien kuntosali on jäsenten käytössä ti klo 14.00-15.30 ja to 14.30-15.30 (max. 10 henkilöä)

Muut sisäliikuntatilat toistaiseksi suljettu, uudet rajoitukset ja ohjeet tulevat voimaan 22.2.

Päivitämme verkkosivuille tiedot uusista ohjeista.

 

Makumatka maailmalle alkaa 4.3. klo 17.00 Valkeassa talossa

Ensimmäinen kohdemaa on Intia, matka jatkuu vielä myöhemmin neljään kohteeseen.

Ilmoittautumiset ja maksut toimistolle 25.2. mennessä. Tarvikemaksu jäseniltä 3€, muilta 5€.

Tarvikemaksu sisältää ruokailun ja reseptit.

Matkalle mahtuu 12 nopeinta.

 

Meidän perheen loma

Kyyhkylässä 25.7.– 30.7.2021 Mikkelissä

Meidän perheen loma on tarkoitettu kouluikäisten lasten perheille. Lomaohjelmassa on perheen yhteistä tekemistä, eri- ikäisille lapsille suunnattua ohjelmaa sekä lastenhoitoa 1-3 -vuotiaille lapsille neljänä päivänä loman aikana. Lomien tavoitteena on perheyhteyden vahvistuminen sekä perheen voimavarojen lisääntyminen virkistyksen, levon ja ryhmäkohtaisen ohjelman kautta.

Lomahakemuksen täyttää diakoniatyöntekijä 

Diakoniatyöntekijöiden yhteystiedot:

Päivi Haltsonen, puh. 0400 143 258, paivi.haltsonen(at)evl.fi

Outi Reponen, puh. 0400 143 429, outi.reponen(at)evl.fi

Hakemuslomakkeet on palautettava maanantaihin 6.4. mennessä.

 

Digiohjauksen polulle -koulutus helmi-maaliskuussa

 Digiohjauksen polulle on neljäosainen koulutus, jossa pääset kehittymään digiohjaajana InPromptu-hankkeessa koottujen vinkkien ja muiden koulutukseen osallistuvien kokemusten tukemana. Koulutus ei vaadi aiempaa ohjauskokemusta ja on suunnattu niille, jotka haluaisivat aloittaa digiohjauksen tai saada ohjauksensa virikkeeksi uusia vinkkejä ja näkökulmia. Oma ohjaus voi tapahtua esimerkiksi paikallisessa yhdistyksessä, omassa lähipiirissä, työssä tai vapaaehtoistyössä.

23.02. klo 10.00-11.30 Ohjauksen suunnittelu ja toimintamalli

25.02. klo 10.00-11.30 Toiminta ohjaustilanteessa

02.03. klo 10.00-11.30 Tukimateriaalit ja niiden tuottaminen

04.03. klo 10.00-11.30 Viestintä ja etäohjaus

Ilmoittaudu koulutuksen webinaareihin alla linkatulla lomakkeella. Voit ilmoittautua vain osaan webinaareista, mutta kaikkiin neljään webinaariin osallistuneille ja pienimuotoisen kehittämistehtävän tehneille myönnetään koulutuksesta digitaalinen osaamismerkki.
https://forms.gle/PLMzURiZPZLvyeNY7

Tulossa keväällä/kesällä

  • Perhekerho kerran kuukaudessa
  • Perheleiri kesäkuussa
  • Kesäpäivät kesäkuun loppupuolella

 

 mikkelintyottomat